
Cartoon: Alexander Schippers
Door Mariette Hummel
Steeds minder studenten kiezen ‘Dagblad’ als studierichting. Saneringen bij de grote kranten en sterk dalende verkoopcijfers boezemen de student angst in. In het digitale tijdperk lijkt geen plek meer te zijn voor de dagbladjournalistiek. De student journalistiek vraagt zich af: is er straks wel een baan voor mij bij de krant?
Coördinator van de specialisatie dagblad, Peter Paul Schmaal, heeft deze periode negen studenten op zijn dagbladredactie. Dit vindt hij weinig. De docent zoekt dan ook naar mogelijkheden om de specialisatie weer aantrekkelijk te maken “Ik ben er dagelijks mee bezig”, zegt Schmaal.
Volgens Schmaal zijn er verschillende manieren om de specialisatie ‘Dagblad’ aan de SvJ in de toekomst te organiseren. Met het nieuwe leerplan zal het onderwijs multimedialer worden en ook de redactie ‘Dagblad’ gaat kijken of zij daarin mee moet gaan. “We hebben echter nog niet de neiging onze redactie aan te vullen met internet”, aldus Schmaal.
Je zou de specialisatie dagbladjournalistiek volgens de coördinator ook wel ‘gedegen’ kunnen noemen.“Bij ons leren studenten bronnen onderzoeken, goed schrijven en hoor en wederhoor toepassen. Dat blijft ook in het veranderende medialandschap van groot belang”, zegt Schmaal. Hij vindt daarom dat de specialisatie dagbladjournalistiek niet moet verdwijnen. Wel kan de dagbladredactie in de toekomst andere vormen aannemen.
Zo had zijn vorige groep dagbladredacteuren een krant voor de E-reader gemaakt. Schmaal vond dit een grappig idee en niet eens zo onverstandig. Een E-reader zou volgens hem de productiekosten van de krant doen afnemen. “De grootste kosten maakt een krant met het drukken en de bezorging. Met de E-reader vallen die weg en kunnen redacteuren vanuit hun huis de krant maken.”
Momenteel maken de kranten nog gebruik van de drukpers en bezuinigen zij op het personeel. Moeten wij ons als studenten journalistiek zorgen maken naar aanleiding van de recente saneringen bij Trouw en De Volkskrant? Schmaal denkt van niet: “Saneringen bij kranten zijn niet van het laatste jaar. Dat is al tijden aan de gang en de krant is nog niet dood.”
Volgens Gert van Wijland, coördinator van het vak Deadline, zit een vaste baan bij de krant er voor de meeste afgestudeerde SvJers niet meer in. Hij denkt dat studenten in de toekomst nog wel als freelancer bij een dagblad aan de slag kunnen en dat de specialisatie dagbladjournalistiek daarom zeker nuttig is. “Een journalistenopleiding zonder dagblad is ondenkbaar”, vindt Van Wijland.
Pieter Broertjes, hoofdredacteur van De Volkskrant, denkt vanaf 2011 wel weer nieuwe journalisten te kunnen aannemen. “Er gaan immers altijd mensen weg.” De komende tijd is het volgens de hoofdredacteur nog een zooitje en kan hij waarschijnlijk geen baan aanbieden aan net afgestudeerde journalisten. Voorlopig blijven studeren dus, lijkt het devies.
De hoofdredacteur van Spits, Bart Brouwers, denkt dat de student zich geen zorgen hoeft te maken over een toekomst bij de dagbladpers “zo lang hij een journalistieke houding als basis voor zijn werk gebruikt”. Wel zegt Brouwers dat het van belang is open te staan voor verandering van platform. “Wie dagbladjournalist is, hoeft geen hek om dat papieren product te zetten.” Hij noemt flexibiliteit als een belangrijke eigenschap voor iedere journalist. “Dan weet je je altijd wel aan te passen aan nieuwe situaties.”
Juist die open houding en flexibiliteit zijn volgens Schmaal vaak ver te zoeken onder journalisten. “Het is een conservatieve beroepsgroep.” Hij vindt dan ook dat de dagbladjournalisten de afgelopen jaren te arrogant waren. “Ze hebben de opkomst van het internet onderschat, afgedaan als een speeltje van de jongeren, en zichzelf daarmee in de vingers gesneden.”
De komende tijd zal op de SvJ nog flink worden nagedacht over de dagbladjournalistiek. Schmaal heeft voor de volgende periode drie dagen in de week ingepland om zich te verdiepen in de huidige praktijk van de dagbladen, om het onderwijs beter te laten aansluiten.
Daarnaast organiseert Whiteboard een symposium over veranderingen in het medialandschap en de gevolgen hiervan voor de student journalistiek. We gaan ons tijdens dit symposium bezig houden met de vraag: Waar vind ik straks een baan?
Het symposium zal begin volgend jaar plaatsvinden.
Je moet lid zijn van humedia om reacties te kunnen toevoegen!
Join humedia